Bölüm Başkanının Mesajı

İstatistik, günlük hayatta bireylerin, farklı iş kollarındaki yöneticilerin, sağlıkçıların, sanatçıların, sporcuların ve  tüm bilim alanlarındaki araştırmacıların karar alma süreçlerinde yararlandıkları verinin, toplanmasından analiz edilip yorumlanmasına kadarki süreci inceleyen bir bilimdir. Günden güne gelişen teknolojiye paralel olarak artan veri yığınlarının varlığı istatistik eğitimine olan talebi hızla arttırmaktadır. Kamu ve özel sektör ayrımı olmaksızın “veriye dayalı bilgi” nin değerini keşfeden her kurum ve kuruluş kaliteli istatistik eğitimi almış, yorum yeteneği gelişmiş ve yeniliklere uyum sağlayabilen bireylere ihtiyaç duymaktadır.

Bu bilinçle 2009 yılında kurulan bölümümüz teorik bilgisi kuvvetli, bununla birlikte karmaşık gerçek dünya problemleri ile ilgili istatistiksel uygulama ve yazılım bilgisi üst seviyede olan bireyler yetiştirmeyi misyonu olarak belirlemiştir.

Marmara Üniversitesi İstatistik bölümü, öğrenci kabul eden diğer İstatistik bölümlerine nazaran yeni kurulmuş bir bölüm olmasını, aktif bir çekirdek kadro ve bilgi teknolojileri çağında eğitim etkileşiminin gereği olan dinamizm sayesinde, güçlü bir avantaja dönüştürmüştür. Çağın gereğine uygun, hayat boyu öğrenme şiarını destekleyen öğretim üyelerimizin akademik katkısına, diğer üniversiteler ve özel sektörden gelen desteklerin de eklenmesiyle bölümümüz Türkiye’ de en çok tercih edilen ilk dört bölüm arasına girmeyi başarmıştır. 

Aldığımız geri bildirimler ve yaptığımız izlemeden, mevcut mezunlarımızın kariyerlerini sürdürmeleri için gereken temel istatistiksel teori ve uygulama becerilerini kazanmış olduklarını, bununla birlikte oluşturmuş olduğumuz istatistik temeli üzerine yeni bilgiler ilave etme başarısını gösterebildiklerini gözlemlemekten memnuniyet duyuyoruz. Marmara İstatistik mezunu markasının oluşumuna katkıda bulunan tüm mezunlarımızla gurur duyuyoruz.

Lisans ve Yüksek Lisans programları aktif olan bölümümüzün yeni döneminde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

 

 

 


Prof. Dr. Mujgan Tez

İstatistik Bölüm Başkanı 

Doç. Dr. Birsen EYGİ ERDOĞAN

 

 

 

 


Bu sayfa Statistics tarafından en son 01.10.2019 21:56:45 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM